Badania kliniczne to naukowe badania medyczne, prowadzone przez wykwalifikowany zespół medyczny, na czele którego stoi doświadczony lekarz-specjalista. Badania tego typu mają na celu sprawdzenie, czy nowa terapia jest skuteczna i bezpieczna. Niekiedy służą również ocenie, czy dostępne na rynku leki będą skuteczne także w leczeniu chorób innych niż dotychczas sądzono. Dzięki badaniom klinicznym, możemy poznać nowe sposoby leczenia, diagnozowania, czy zapobiegania występowaniu danej jednostki chorobowej.
Badanie kliniczne to precyzyjnie opracowane badanie naukowe, w którym wszystkie procedury są bardzo szczegółowo opisane w Protokole Badania Klinicznego. Dokument ten jest zatwierdzany przez niezależne organizacje (m.in. Komisję Bioetyczną) oraz instytucje (m.in. odpowiednia komórka Ministerstwa Zdrowia). Tym samym podlega rygorystycznym przepisom prawnym oraz etycznym, mającym na celu ochronę Pacjentów, którzy biorą udział w badaniu. Przez cały czas trwania badania jest ono oceniane, kontrolowane i audytowane przez niezależne organizacje (zarówno polskie, jak i zagraniczne). Badanie kliniczne, w którym mogą wziąć udział Pacjenci, tworzone jest w sposób, który gwarantuje najwyższe możliwe bezpieczeństwo. Dodatkowo, każdy Pacjent biorący udział w badaniu otrzymuje szczegółowe informacje o celu oraz przebiegu badania. W trakcie uczestnictwa Pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym oraz regularnie odbywa wizyty kontrolne, podczas których może opowiedzieć o swoim samopoczuciu oraz zadawać szczegółowe pytania odnośnie swojego stanu zdrowia.
Uczestnicząc w badaniu klinicznym, pacjent staje się częścią społeczności, która jako pierwsza ma możliwość skorzystania z nowatorskich metod, mających na celu lepsze zrozumienie danej choroby oraz skuteczniejsze radzenie sobie z nią, a czasem nawet jej zapobieganie.
Każde badanie jest prowadzone według ścisłych procedur medycznych i etycznych, szczegółowo wyjaśnionych Pacjentowi przez lekarza prowadzącego, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa każdego uczestnika badania oraz zabezpieczenia jego praw, wykonuje się szereg szczegółowych procedur i badań medycznych.